“Kompasz: iránytű az együttműködéshez” – Képzési beszámoló

Beszámoló a 2024. augusztus 21-23-án a Budapesti Európai Ifjúsági Központban tartott Emberi jogok az iskolában tréning – az emberi jogi nevelés elmélete, módszerei és lehetőségei 30 órás akkreditált képzésünkről

Remek, elkötelezett csapattal dolgozhattunk a magyarországi emberi jogi nevelés legautentikusabb színhelyén, a BEIK épületében.

A csoport tagjai rendkívül széles szakmai spektrumban helyezkedtek el. Voltak közöttük állami, önkormányzati, alapítványi és egyházi iskolában dolgozó pedagógusok Szombathelytől Miskolcon át Kolozsvárig. Jött csak a civil szférában dolgozó képző, coach vagy önkéntes aktivista. A multiprofesszionalitás kiváló lehetőséget teremtett a szakmai tapasztalatok és gyakorlatok összevetésére, kölcsönös gazdagítására.

Az első napon egymással és az emberi jogokkal ismerkedtünk különböző gyakorlatok segítségével (Körhinta, Emberi jogi bingó, Sajtószemle).

A második napon saját identitás hagymánkból kiindulva – természetesen megint gyakorlatokon keresztül – belemerültünk a társadalom szövetének és (kirekesztő) működésmódjainak vizsgálatába, elemzésébe (Tegyünk egy lépést előre, Beszéljünk a sztereotípiákról). Délután a Labrisz Leszbikus Egyesület Tabuk nélkül nevű oktatási projektjéből kaphattunk ízelítőt arról, hogyan is lehet kezelni a szexuális és nemi kisebbséghez tartozó tanítványaink, munkatársaink, klienseink problémáit, nehézségeit a mai magyar oktatási/nevelési előírások és elvárások mellett.

A harmadik képzési napon kipróbáltuk a mesékkel dolgozást, mint az emberi jogi nevelés egyik módszertani útját. Ezt követően a csoporttagok saját emberi jogi aktivitásukat vehették górcső alá, egy erős élményfeldolgozó gyakorlat keretében (Csak nézel, vagy csinálsz is valamit?). Szituációs gyakorlatokkal is dolgoztunk a pozitív cselekvési módok megtalálására a nehéz nevelési helyzetekben.

A harmadik képzési napunk végére eljutottunk ahhoz a ponthoz, ahol mindenki azon gondolkodott, mit tehetne még saját munkaterületén azért, hogy egy szabadabb, igazságosabb, szolidárisabb, demokratikusabb világban élhessünk.

Izgalmas projekttervek, vállalások fogalmazódtak meg!

Alig várjuk, hogy olvashassuk és közzé tehessük őket.

Köszönjük a képzéshez nyújtott támogatást a pécsi Emberség Erejével Alapítványnak, a Budapesti Európai Ifjúsági Központnak és a Labrisz Leszbikus Egyesületnek.

Kövesi Györgyi, Ősi Judit, Szebenyi Marianna

képzők

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük